نظریه خلق الساعه

نظریه خلق الساعه


در تورات آمده خدا جهان و جانداران را در شش روز آفریده است . این قدیمی ترین نوشته یی است که به بحث راجع به جانداران می پردازد. نظریه های بعدی شامل نظریه خلق الساعه یا به وجود آمدن موجودات زنده از مواد بی جان و نظریه ثبوت انواع است که تا قرن هجدهم میلادی قابل قبول بودند.

معتقدان به ثبوت انواع باور داشتند که هر جانوری وقتی آفریده می شود برای همیشه بدون تغییر می ماند و قادر به تغییر دادن خاصه های خود نیست .

از قرن ششم تا قرن چهارم قبل از میلاد ارسطو فکر می کرد که امکان دارد گونه های مختلفی از جانداران به توالی یکدیگر به وجود آمده باشند. و ظهورشان به صورت تصادفی و بدون ارتباط با یکدیگر صورت نگرفته باشد. تاریخی بودن ماهیت توالی و پیوستگی جانداران البته ناشناخته بود.یک پزشک ایتالیایی فرانچسکو ردی با استفاده از آزمایشاتی نشان داد که جانداران نمی توانند از مواد بی جان به وجود بیایند و نظریه خلق الساعه بودن را رد کرد. نظریه خلق الساعه بودن به کمک آزمایشات پاستور کاملا بی اعتبار شد.خالی از لطف نیست که بگوییم در میان فلاسفه مسلمان در عصر طلایی تمدن اسلامی «ابن سینا» نظریه خلق الساعه را به گونه یی رد می کند. هم اوست که می گوید گاهی باورها راجع به مسائل ماورایی غیرعقلانی است که در این موارد او با استناد به کتاب و سنت در پی توجیه آنها بر می آید. نظریه خلق الساعه اگر چه از لحاظ عقلی نظریه یی باطل است اما در نزد فلاسفه اسلامی توجیه فلسفی دارد. در این باب ابن سینا به وجوب و امکان اشاره می کند و ملاصدرا با آوردن دلایلی مبنی بر اینکه از نیستی هم می تواند هستی به وجود بیاید، خلق الساعه را توجیه می کند.نوشته نظریه خلق الساعه اولین بار در میهن فایل - سیستم همکاری در فروش پدیدار شد.

دانلود مستقیم فایل

به شما بازدید کننده محترم پیشنهاد میکنیم برای دانلود مقالات بیشتر به سایت اصلی ما مراجعه کنید کلیه مقاله ها به صورت اشتراکی و تایید شده در سایت قرار گرفته و همگی به صورت کامل می باشند ، پس از پرداخت هزینه محصول می توانید به مقاله دسترسی پیدا کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل از قسمت ارتباط با مدیریت سایت با ما در ارتباط باشید ./themes/default/images/download.gif مشاهده اطلاعات کامل این محصول
ADS Here !!!